Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki fotelik samochodowy dla dziecka?

2020-03-25
Jaki fotelik samochodowy dla dziecka?

Czy wiesz, że zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi, każde dziecko, którego wzrost nie przekracza 150 cm, podróżując autem, powinno siedzieć w foteliku dla niego przeznaczonym? Odpowiednio przystosowany do wzrostu, wagi i wieku dziecka zapewni mu optymalne bezpieczeństwo, dzięki czemu my, jako kierowcy, będziemy mogli w pełni skupić się na jeździe, bez obaw o naszego malucha. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu i jaki fotelik samochodowy wybrać dla dziecka.

Przede wszystkim wzrost i waga

Fotelik samochodowy Cybex ATON 5Zastanawiając się, jaki fotelik dla dziecka będzie najlepszym wyborem, priorytetowo powinniśmy wziąć pod uwagę jego wzrost wagę, a kolejno wiek. Dlaczego właśnie tak? Czasem dzieci mogą być drobniejsze lub nieco większe, niż jego rówieśnicy. Zatem, wieku nie należy traktować, jako wyznacznik - wzrost i waga to podstawowe kryterium, według którego dobiera się fotelik. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze kategorie wagowe, charakteryzujące foteliki dla dzieci, z uwzględnieniem przeciętnego wieku dziecka, do jakiego pasują:

Powyższa klasyfikacja wynika z założeń normy ECE R44-04. Ponadto, istnieje jeszcze jedna norma, umożliwiająca wybór odpowiedniego fotelika, i-Size (F129), według której kryterium podziału stanowi wzrost dziecka.

Dla zapewnienia maluchowi optymalnego bezpieczeństwa, należy sprawdzić, jaki fotelik samochodowy dla dziecka będzie pasował najlepiej - nie może on być za mały, ale i za duży. Fotelik, aby spełniał swoją funkcję, należy wybrać odpowiednio do obecnego wzrostu i wagi - nie jest to produkt, który powinno kupować się z zamysłem “lepiej wybrać większy, dziecko i tak urośnie”. Fotelik dobrany zgodnie ze wzrostem i wagą zadba o bezpieczne podróżowanie malucha, ale i o jego komfort, nawet podczas długich wyjazdów. Nie jest to jednak jedyny aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę, przed podjęciem decyzji, jaki fotelik dla dziecka wybrać.

 

Podstawowe atesty, czyli jak wybrać bezpieczny fotelik dla dziecka?

Wiedząc, jak wybrać fotelik samochodowy, odpowiednio do wzrostu i wagi dziecka, warto także sprawdzić, czy dany model spełnia poszczególne atesty. Dobry fotelik, musi spełniać wszelkie atesty, które potwierdzają jego właściwości ochronne podczas wypadku. Pierwszy z nich, hologram ECE (ECE R44-03, ECE R44-04) to europejski certyfikat bezpieczeństwa, który poświadcza zgodność z wymaganiami technicznymi, nałożonymi przez Unię Europejską. Drugą, ważną cechą, świadczącą o tym, jaki fotelik samochodowy dla dziecka warto wybrać, jest wynik w tzw. crash testach, który określa bezpieczeństwo danego modelu fotelika. Jeśli dany model fotelika otrzymał 5 gwiazdek (na 5 możliwych), oznacza to, że przeszedł pozytywnie testy. Informacje o wynikach testów można znaleźć na stronie fotelik.info w zakładce “testy fotelików”.

 

Fotelik samochodowy Cybex SOLUTION M FIX

Jak wybrać fotelik samochodowy, odpowiednio do modelu auta?

Czy każdy model fotelika pasuje do każdego modelu samochodu? Niestety nie. Ze względu na różną budowę i różny kąt nachylenia siedzeń poszczególnych aut oraz zróżnicowane fasony fotelików, należy upewnić się, jaki fotelik dla dziecka będzie pasował do Twojego samochodu. Nieprawidłowo zamontowany fotelik nie zapewni w pełni bezpieczeństwa Twojemu maluszkowi. Przed dokonaniem zakupu najlepiej sprawdzić, czy wybrany model fotelika będzie można stabilnie przymocować do siedzenia w samochodzie. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że wybrany fotelik zapewni dziecku odpowiednią ochronę.

 

System Isofix - najbezpieczniejszy system montowania fotelika dla dziecka

Nowatorski system Isofix służy do mocowania fotelika samochodowego w aucie na siedzeniu bez użycia pasów bezpieczeństwa. Gwarantuje stabilność mocowania fotelika i zwiększa bezpieczeństwo dziecka. Specjalne, sztywne uchwyty montowane są na stałe między oparciem a siedziskiem, dzięki czemu fotelik może zostać zamocowany poprzez zatrzaśnięcie uchwytów. System Isofix, współpracując jedynie ze sprawdzonymi fotelikami, które są wysokiej jakości i uzyskują wysokie wyniki w testach zderzeniowych, może skutecznie przyczynić się do wyższego poziomu bezpieczeństwa przewożonego dziecka. Jednak to, jaki wybrać fotelik samochodowy dla dziecka - z systemem Isofix czy mocowany tradycyjne, z wykorzystaniem pasów bezpieczeństwa, w dużej mierze uzależnione jest od modelu auta, jaki posiadamy. Nie każdy samochód został wyposażony w uchwyty niezbędne do zamocowania fotelika zgodnie z systemem Isofix.

Auta, przystosowane do systemu Isofix, najczęściej posiadają uchwyty przy tylnym siedzeniu za pasażerem oraz na środkowym siedzeniu tylnej kanapy - to najbezpieczniejsze miejsce, na jakim fotelik dla dziecka może zostać zamocowany - zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa podczas zderzeń czołowych i bocznych.

 

Fotelik samochodowy Cybex PALLAS M FIX

Przodem czy tyłem - jaki fotelik samochodowy dla dziecka wybrać?

Zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych, tuż obok fotelików przeznaczonych do montażu przodem, powszechnie dostępne są, przystosowane do mocowania tyłem do kierunku jazdy, foteliki RWF (ang. Rear Way Facing), które występują w każdej z trzech kategorii wiekowych. Ich specjalna budowa, w porównaniu z fotelikami montowanymi klasycznie, absorbuje siłę uderzenia i gwarantuje zwiększone bezpieczeństwo w razie wypadku.

Jaki fotelik samochodowy dla dziecka wybrać, aby był odpowiedni do montażu tyłem do kierunku jazdy? Zgodne z normą i-Size foteliki przystosowane do przewożenia dzieci do 15 miesiąca życia muszą zapewnić możliwość prawidłowego zamontowania tyłem do kierunku jazdy.

 

Foteliki dla dzieci - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Zatem, jak wybrać fotelik samochodowy, aby w pełni zadbał o bezpieczeństwo i wygodę podróżowania malucha? Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego polega na znalezieniu takiego modelu, który:

  • będzie dobrany pod względem wagi i wzrostu dziecka,
  • będzie dopasowany do modelu samochodu,
  • będzie spełniał europejskie standardy.

Przeglądając ofertę sklepów z fotelikami, warto również sprawdzić, czy wybrany model jest nie tylko wykonany z wysokiej jakości materiałów, zapewniających solidną konstrukcję, ale także czy posiada dodatkowe zabezpieczenia, które zagwarantują dziecku oparcie podczas gwałtownego hamowania lub ewentualnego wypadku. Jaki fotelik dla dziecka warto zakupić? To pytanie, na które każdy z rodziców może udzielić indywidualnej odpowiedzi, w oparciu o potrzeby swoje oraz malucha.

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 60 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-11-12
Sprawna i szybka wysyłka. Paczka odpowiednio zabezpieczona. Miły i profesjonalny kontakt przed wysłaniem. Polecam :)
2020-11-03
świetnie i tanio i szybko
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel