Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego warto wybrać fotelik tyłem do kierunku jazdy

2020-02-01
Dlaczego warto wybrać fotelik tyłem do kierunku jazdy

Bezpieczeństwo dziecka w czasie podróży jest kluczowym kryterium przy wyborze fotelika do samochodu. Znalezienie odpowiedniego to jednak niełatwe zadanie, szczególnie dla początkujących mam. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który produkt najlepiej spełni oczekiwania rodziców i zapewni dostateczną ochronę malucha. Każda rodzina ma indywidualne potrzeby i wymagania, więc pod uwagę należy wziąć również dodatkowe aspekty. Przyglądając się fotelikom samochodowym zauważyć można, że spora część modeli przystosowana jest do montażu tyłem do kierunku jazdy. Nie od dziś wiadomo, że to najbezpieczniejszy sposób przewożenia dziecka samochodem. Co warto wiedzieć o tego typu fotelikach?

Dlaczego warto przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy?

Korzystając z samochodu należy przygotować się na każdy scenariusz. Wszystkie badania i testy wykazują, że przewożenie dziecka w samochodzie tyłem do kierunku jazdy jest pięciokrotnie bezpieczniejsze niż przodem. Według statystyk większość wypadków to zderzenia czołowe. Przy prędkości samochodu 50 km/h, nacisk na szyję malucha jadącego w foteliku przodem może wynieść nawet 200 kg. Warto zwrócić uwagę na fizjologię i anatomię dziecka, która znacznie różni się od dorosłych. Głowa malucha jest nieproporcjonalnie ciężka, a kręgosłup nie do końca rozwinięty. Z tego powodu nie mają zdolności do przeciwdziałania dużym obciążeniom. Najbardziej narażona jest część szyjna kręgosłupa, która może zostać uszkodzona na skutek gwałtownego ruchu głową podczas wypadku. Stosując fotelik skierowany tyłem do kierunku jazdy, działa on jak tarcza ochronna i absorbuje oddziaływanie sił. Nie tylko unieruchamia główkę dziecka, ale też chroni przed uderzeniem o przednie siedzenie oraz przed przedmiotami, które dostają się do samochodu w czasie zderzenia.

 

Jak długo dziecko powinno jeździć tyłem do kierunku jazdy?

Najbezpieczniej jest sadzać dziecko tyłem do kierunku jazdy najdłużej, jak to jest możliwe. Eksperci zalecają, aby nie rezygnować z tego rozwiązania do ukończenia przez dziecko 4-5 roku życia. Warto jednak zwrócić uwagę na warunki określone dla danego modelu fotelika, ponieważ posiadają one limity wagi i wzrostu. W przypadku przekroczenia ich należy zastanowić się nad zakupem nowego fotelika samochodowego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego do jazdy tyłem?

Jest wiele kryteriów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego do jazdy tyłem. Najważniejsze będą kwestie mające wpływ na bezpieczeństwo dziecka. Jest jednak dużo innych czynników, które warto uwzględnić. Przed zakupem każdy rodzic powinien mieć na względzie:

 • wzrost i wagę dziecka,
 • wiek,
 • zdolności motoryczne.
 • rodzaj samochodu,
 • długość pokonywanych tras,
 • miejsce montażu fotelika,
 • ilość snu malucha podczas jazdy,
 • potrzeby rodziny.

Jakie warunki powinien spełniać bezpieczny fotelik do jazdy tyłem?

Nie wystarczy kupić pierwszego upatrzonego fotelika przystosowanego do jazdy tyłem, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Kiedy znajdziemy odpowiedni model dostosowany do potrzeb dziecka i rodziny, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Warunki, które powinien spełniać bezpieczny fotelik to:

 • pozytywne testy zderzeniowe,
 • 5-punktowe szelki bezpieczeństwa,
 • poprawny sposób zamontowania w samochodzie,
 • odpowiedni pas bezpieczeństwa,
 • dopasowanie do rodzaju samochodu,
 • przystosowanie do potrzeb dziecka.

W celu sprawdzenia tych kryteriów, warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją produktu, a następnie według instrukcji kilkukrotnie spróbować zamontować fotelik w samochodzie. Należy pamiętać, aby w przypadku przewożenia dziecka na przednim siedzeniu wyłączyć poduszkę powietrzną.

Jaki jest podział fotelików samochodowych montowanych tyłem?

Na rynku akcesoriów dla dzieci istnieje wiele różnych modeli fotelików samochodowych montowanych tyłem, które można podzielić biorąc pod uwagę różne kryteria. Główną kategorią jest podział ze z względu na grupy wagowe:

 • 0-10 kg, 0-13 kg (łupinki i nosidełka),
 • 0-18 kg, 9-18 kg,
 • 0-25 kg, 9-25 kg,
 • 9-36 kg.

Foteliki samochodowe mogą być przystosowane do mocowania tyłem lub do obu kierunków jazdy. Można je również podzielić ze względu na sposób montażu. W tym przypadku istnieją modele tylko na pasy samochodowe, z systemem Isofix lub takie, które mają obie możliwości do wyboru.

Foteliki samochodowe tyłem do kierunku jazdy z asortymentu sklepu Kinderprams

Poszukując odpowiedniego fotelika samochodowego mocowanego tyłem do kierunku jazdy warto zapoznać się z ofertą sklepu Kinderprams. Dostępne są modele z każdej kategorii wagowej. Posiadają możliwość regulacji szerokości, co pozwala dostosować fotelik do zmieniającego się wzrostu dziecka. Wszystkie foteliki spełniają wymagania związane z bezpieczeństwem podczas jazdy. W asortymencie znajdują się najbardziej znane i cenione marki, takie jak Cybex, BeSafe, Axkid czy Maxi Cosi. Gwarancją odpowiedniej ochrony dziecka są testy wykonywane na produktach. Rodzice mogą skorzystać ze sprzedaży internetowej lub odwiedzić jeden ze sklepów stacjonarnych w 13 miastach w Polsce.

Zaufane Opinie IdoSell
4.71 / 5.00 63 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-11-13
Bardzo szybka wysyłka, cena produktu jedna z lepszych na rynku, towar zgodny z opisem.
2020-11-03
świetnie i tanio i szybko
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel