Kategoria

Recent Articles

Wózki z lat 90, a nowoczesne

Szukasz wózka?
Znajdziesz go w naszym sklepie.
   20 / 08 / 2019

Wózki z lat 90. w niczym nie przypominają dzisiejszych, najpopularniejszych modeli, jakie znajdziesz w ofertach sklepów stacjonarnych i internetowych. Współczesne, małe, zwrotne i zgrabne dziecięce pojazdy dostosowane są do miejskich przestrzeni i wymagań rodziców, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w życiu miejskim, a przy tym podążają także za modą. W przypadku wózka z lat 90. nie było to tak oczywiste.

Współcześni projektanci biorą pod uwagę fakt, że dzisiejsze spacery to nie tylko chodzenie po lesie czy parku, ale również wspólne wyjścia do restauracji czy sklepu na większe zakupy. Producenci musieli więc stanąć na wysokości zadania i zacząć produkcję takich wózków, które bez problemu zmieszczą się zarówno w restauracji, jak i w wąskich sklepowych alejkach. Zapraszamy Cię na krótką wycieczkę w przeszłość, podczas której poznasz wózki z lat 90. i zobaczysz czym różniły się od tych współczesnych.

Wózek Classica

Wózek z lat 90. - jaki był?

Niektórzy na hasło “wózek z lat 90.” wyobrażają sobie toporne, kiczowate pojazdy dla najmłodszych. Ale czy rzeczywiście tak było? Wózki dziecięce z lat 90. wprowadziły zupełnie nową jakość po szarych latach komunizmu. Modele, które można było spotkać w latach 90., były przede wszystkim solidne, ale także kolorowe. Co ciekawe, lata 90. w Polsce nie sprzyjały produkcji nowych rzeczy, tak jak ma to miejsce dzisiaj, dlatego na ulicy często można było zaobserwować wózki dziecięce, które liczyły sobie nawet kilkanaście lat i były przekazywane pomiędzy członkami rodziny oczekującymi potomstwa. 
W tamtych czasach dominowały kwadratowe gondole, duże pompowane koła i metalowe stelaże. Wózki dziecięce z lat 90. wyróżniały się także tym, że do ich produkcji używano często materiału typu skaj lub ortalion, najczęściej w czerwonym lub granatowym kolorze. Modne były także różnokolorowe wózki pokryte wzorzystymi materiałami. Dziś wózki z lat 90. mogą wydawać się nieco kiczowate, ale w swoich czasach były modne.
Także spacerówki z lat 90. różniły się od tych dzisiejszych - były znacznie mniej zabudowane. Niektóre w ogóle nie posiadały budki, którą można rozkładać w trakcie upałów i ostrego słońca.

Wózek lata 90. - tylko do lamusa?

W rodzinnych albumach, ale także w Internecie z pewnością znajdziesz wiele zdjęć przedstawiających rodziców oraz ich dzieci w wózkach z lat 90. Nie oznacza to jednak, że tego typu pojazdy dla najmłodszych całkowicie odeszły w zapomnienie. Mimo tego, że wózek z lat 90. może wydawać się na pierwszy rzut oka masywny i niepraktyczny, to moda na modele stylizowane na lata 90. powoli wraca. Objawia się ona powrotem do prostych kształtów gondoli i spacerówek. Także moda na większe, pompowane koła powoli wraca do łask, zwłaszcza wśród osób, które mieszkają na wsi.

Wózek

Współczesne wózki dziecięce

Współczesne wózki dziecięce to odpowiedź producentów na potrzeby wielu rodziców, którzy mieszkają w dużych miastach. Małe i proste gondole, a także malutkie kółka, które, w przeciwieństwie do wózków z lat 90., są zwrotne i umożliwiają skręt w miejscu to ogromne zalety. Mniejsze rozmiary wózków umożliwiają zabranie ich nawet do osiedlowych sklepików, w których jest bardzo ograniczona przestrzeń pomiędzy półkami. Manewrowanie nimi jest również dużo prostsze ze względu na plastikowe, obracane koła - wózki dziecięce z lat 90. najczęściej nie posiadały tego typu udogodnienia.
Wózki miejskie, jak sama nazwa wskazuje, doskonale nadają się do jazdy po mieście czy po parku, jednak rodzice mogą mieć problem, gdy postanowią pojechać na spacer do lasu. Również wysokie krawężniki mogą być przeszkodą, którą trzeba obejść (lub podnieść wózek). Dlatego zawsze należy dopasować wózek do swoich aktywności i oczekiwań. Dzięki szerokiemu wyborowi, jaki zapewniają producenci nie powinno być to trudne.

Comments

Log in or register to post comments