Od małej karety po kompaktowe spacerówki - historia wózka dziecięcego

Kategoria

Recent Articles

Od małej karety po kompaktowe spacerówki - historia wózka dziecięcego

Szukasz wózka?
Znajdziesz go w naszym sklepie.
   20 / 08 / 2019

Jak wyglądała ewolucja wózków dziecięcych? Najnowsze modele pojazdów dla najmłodszych są w pełni dostosowane do ich potrzeb. Charakteryzują się wysoką funkcjonalnością, unikalnym designem oraz wykonaniem z najlepszych materiałów. Wraz ze zmieniającymi się modami oraz postępującą techniką, możemy zaobserwować dynamiczny rozwój branży wózkarskiej, której początki określa się na 300 lat wstecz. Przyjrzyjmy się bliżej historii, która stoi za powstaniem nowoczesnych wózków dziecięcych.

Wózki naszych rodziców i prababć

Duży wybór wózków dziecięcych - od głębokich, 3w1, spacerówek, aż po wózki sportowe i modele mieszczące się w samolocie, może przyprawić o lekki zawrót głowy współczesnych rodziców. Szeroka oferta sklepów z wyprawką dla milusińskich tym bardziej mogłaby wywołać zdziwienie na twarzach rodziców z XIX wieku. Jak kiedyś wyglądały wózki dla dzieci? Przede wszystkim duże, niskie i nieporęczne, odrobinę kanciaste i toporne - to określenia wózków, które mogą przyjść nam do głowy, kiedy poprosimy naszych rodziców o podzielenie się wspomnieniami z dzieciństwa. Cofnijmy się jednak jeszcze dalej, by dojść do początków pierwszych pojazdów do transportu dzieci.

Wózek dla dzieci czy kareta z dyni?

Pierwsze próby stworzenia wózka dla dzieci, podjęte przez angielskiego architekta ogrodów, związane były z chęcią stworzenia pojazdu, który będzie służył dzieciom szlachty do zabawy. W rezultacie w pierwszej połowie XVIII wieku w Anglii powstał wózek, który wyglądem przypominał karocę z pewnej baśni o poszukiwaniach właścicielki pantofelka.

2126 kolor Sardinia

Pierwsze wózki z wikliny

Początkowe użytkowanie wózków dziecięcych istotnie różni się od sposobu, który jest obecnie powszechnie znany i wydaje się być oczywisty. Przed 1849 rokiem, kiedy do wózka dodano uchwyt umożliwiający popychanie, pojazdy transportujące dzieci były ciągnięte przez kozy, niewielkie konie lub psy. Jak wyglądała kołyska? Tradycyjne wózki były wyplatane z wikliny. Dopiero w późniejszych latach zaczęto większą uwagę zwracać na wygodę jazdy oraz bezpieczeństwo przewożonego malucha.

Pionierzy w branży wózkarskiej

W ustaleniu dokładnej daty oraz miejsca, gdzie oficjalnie wynaleziono wózek, który przypomina współczesne pojazdy, przychodzi nam z pomocą data zgłoszenia patentu - rok 1889. W tym czasie w Anglii stworzono wózek z niezależnie się poruszającymi się kołami oraz odwracalnym koszem, który umożliwiał jazdę dziecka skierowanego przodem do kierunku jazdy, bądź twarzą do rodzica.

W drugiej połowie XIX wieku Niemcy stały się liderem wśród producentów, a miasto Zietz zaczęło być uważane za centrum branży wózkarskiej w Europie. Pierwsze katalogi z wózkami pochodzące z końca XIX wieku przedstawiały ponad 100 różnych rodzajów modeli pojazdów dla dzieci.

Wózki w obliczu rozwoju techniki

Cardinal Silver

Produkcja masowa wózków dziecięcych rozpoczęła się po I Wojnie Światowej. Kiedy zauważono potencjał w pojeździe transportującym dzieci, twórcy wózków zaczęli większą wagę przykładać do estetyki wykonania swoich produktów.

Prawdziwy przełom w produkcji wózków następuje w latach 30. XX wieku. W tym okresie powstały pierwsze składane wózki spacerowe, w kolejnych latach spacerówki z rozkładanym oparciem oraz wózki z głęboką gondolą. Zrezygnowano z dużych kół na rzecz mniejszych oraz zdecydowano się na wykonywanie wózków z drewna oraz gumy.

W połowie XX wieku branża wózkarska wzbogaciła się o tekstylia oraz tworzywa sztuczne. Wraz z następującymi po sobie nowymi trendami w modzie, zaczęto wykorzystywać kolorowe materiały, które nadawały wózkom dla dzieci wyjątkowy styl, charakter i powiew nowoczesności. W kolejnych latach powstają znane do dzisiaj prototypy wózków, które są nie tylko estetycznie wykonane, ale również gwarantują bezpieczeństwo i zaczynają być funkcjonalne:

  • lata 60. - parasolka, lekki i składany wózek spacerowy, opatentowany przez Maclarena,
  • lata 80. - produkcja pierwszych wózków 3w1,
  • rok 1984 - pierwszy wózek do joggingu.

Nowoczesne wózki dziecięce

EMMALJUNGA SUPER VIKING rok po roku czarny 2

Im bardziej zbliżamy się do czasów nam współczesnych, tym bardziej widać większy nacisk kładziony na bezpieczeństwo oraz komfort korzystania z pierwszego pojazdu dla dziecka. Wprowadzono przekładaną rączkę oraz ulepszono hamulce. Obecnie kompaktowość rozmiarów wózków dziecięcych idzie w parze z ich wysoką funkcjonalnością, która gwarantuje komfortową jazdę zarówno dla małego podróżnika, jak i dla prowadzącego wózek rodzica.

Wśród oferty wózków dziecięcych dostępnych w różnych sklepach internetowych, jak i stacjonarnych znajdują się:

Rozwój nowoczesnych technologii pozwolił stworzyć wyjątkowe wózki, w których nasze dzieci spędzają pierwsze lata życia. Przyszli rodzice, którzy szukają odpowiedniego wózka dla swojej pociechy, stają przed trudnym wyborem. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą sklepów z akcesoriami dla dzieci oraz skorzystania z dostępnych poradników, które pomagają w wyborze idealnego pojazdu do transportu Waszej pociechy. Bez względu na to, jaki model wybierzecie, przed Wami cudowne chwile w towarzystwie największego skarbu. Codzienne spacery w wózku gwarantują niezapomniane przeżycia, które po latach będziecie wspominać z uśmiechem na twarzy.

Comments

Log in or register to post comments