Kiedy zmienić nosidełko na fotelik samochodowy? Odpowiadamy!

Kategoria

Recent Articles

Kiedy zmienić nosidełko na fotelik samochodowy? Odpowiadamy!

Szukasz wózka?
Znajdziesz go w naszym sklepie.
   07 / 10 / 2019

Twoje dziecko zaczyna wystawać z nosidełka? Warto zastanowić się, kiedy zmienić nosidełko na fotelik samochodowy. Tylko odpowiednio dopasowany fotelik samochodowy jest w stanie zagwarantować, że podróż dziecka przebiegnie bezpiecznie i komfortowo. W pierwszych miesiącach życia dziecku towarzyszy nosidełko, natomiast mniej więcej po osiągnięciu przez dziecko 9 miesiąca życia warto jest zastanowić się - kiedy zmienić nosidełko na fotelik samochodowy?

Wielofunkcyjność nosidełek zaskakuje - można je zamontować na stelażu wózka, można je także łatwo przenosić czy też zamontować w samochodzie. Kwestia tego, jak przypiąć fotelik dla dzieci z grupy 0+, również jest bardzo łatwa - najczęściej używa się do tego pasa bezpieczeństwa. Niemniej jednak, warto jest dowiedzieć, kiedy zmienić dziecku nosidełko na fotelik samochodowy - taki, który jest dopasowany do jego rozwoju i zapewni odpowiednią pozycję, ułożenie główki, tułowia i pozostałych części ciała.

Kiedy zmienić nosidełko na fotelik samochodowy?

Po grupie 0+, wyróżnia się następujące grupy:

Aby określić, kiedy zmienić nosidełko na fotelik samochodowy, warto jest wyszczególnić grupy wagowe. Dzieci, które korzystają z nosidełek, zawierają się w przedziale wagowym 0-13 kg, czyli w grupie 0+. W grupie produktów dla dzieci z grupy 0+ zawiera się  m.in. model Maxi-Cosi Pebble Pro i-Size, czy też BeSafe iZi Go Modular i-Size. Wymienione modele charakteryzują się wysokim poziomem wykonania, bezpośrednio przekładającym się na bezpieczeństwo dziecka w podróży. 

  • Grupa 1,
  • Grupa 1-2-3,
  • Grupa 2-3.

W poszczególnych grupach zawierają się tylko takie produkty, które są dopasowane do dziecka pod względem wagowym. Grupa 1-2-3 jest szczególnie wszechstronna, gdyż odpowiada na potrzeby dzieci z zakresu 9-36 kg. 

Rodzice, którzy zastanawiają się, kiedy zmienić nosidełko na fotelik samochodowy, powinni traktować wagę jako jedno z kryteriów, choć nie jako jedyne kryterium. Kolejnym, istotnym aspektem w tym zakresie jest określenie, czy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć. Jeśli dziecko potrafi samodzielnie usiąść w pozycji wyprostowanej, to warto jest rozważyć to dodatkowy argument za tym, że nosidełko warto jest zmienić na większy model.

Nie sposób także nie wspomnieć o regulacji i-Size, która klasyfikuje przeznaczenie fotelików według wzrostu dziecka. Obejmuje ona nowsze modele, a dodatkowo warto wiedzieć, iż poprzednie, starsze regulacje, także obowiązują. Dzięki temu, sugerowanie się normą i-Size przy wyborze pozwoli na bardziej precyzyjne określenie, który fotel dla dziecka warto jest wybrać i kiedy warto to zrobić.

W wielu przypadkach nie zmieni się to, jak przypiąć fotelik, czyli sposób montażu. Nosidełka najczęściej mocowane są z wykorzystaniem pasów bezpieczeństwa - podobnie jest w przypadku wielu bezpiecznych wariantów dla starszych dzieci.

Do kiedy fotelik musi towarzyszyć dziecku w jeździe? 

Zastanawiasz się, do kiedy fotelik musi towarzyszyć dziecku podczas podróży? Im dłużej dziecko będzie podróżować w swoim fotelu, tym lepiej dla niego. Nowoczesne fotele dla dizeci oferują szereg skutecznych systemów bezpieczeństwa - zapewniających zwiększoną ochronę przy zderzeniu bocznym, przy dachowaniu i nie tylko. W związku z tym, warto jest przekonać dziecko do podróży w foteliku.

Według prawa, dzieci o wzroście poniżej 150 cm muszą korzystać z dedykowanego siedziska. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko przekroczyło wzrost 135 centymetrów, jednak fotelik nie jest mu w stanie zagwarantować dodatkowego bezpieczeństwa - wtedy takie dziecko może podróżować przypięte tylko pasami. Niemniej jednak, dziecko przy wzroście 135 cm, które weźmie udział w wypadku, będzie mocno narażone na poważne urazy, mogące rzutować na jego dalszą przyszłość.

W związku z tym, warto jest postarać się o to, aby zapewnić dziecku model z możliwością regulacji zagłówka, szerokości i nie tylko. Dzięki temu, dziecko będzie czuć się wygodniej i będzie mogło komfortowo podróżować w wygodnym akcesorium, zapewniającym mu bezpieczeństwo.

Do kiedy fotelik był używany przez Twoje dziecko?

Comments

Log in or register to post comments