Kategoria

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Szukasz wózka?
Znajdziesz go w naszym sklepie.
   08 / 05 / 2020

Odkrywanie świata przez małego człowieka jest niezwykle fascynujące. Te wszystkie nowe przedmioty, różne tekstury, barwy, smaki. Każdy dzień jest pełen nowych wyzwań i małych dużych sukcesów. Kolejnym krokiem do dorosłości jest nauka siadania.

Niektóre dzieci naukę siadania zaczynają w wieku sześciu miesięcy a inne nieco później. Jedno jest pewne, niemowlę samo da Ci znać czy jest na to gotowe. Co więcej - zrobi to bez Twojej pomocy. Zapomnij o obkładaniu go poduszkami, które będą stabilizować mu kręgosłup czy braniu go za rączki do góry. Bardzo możliwe, że osiągniesz swój efekt i dziecko przez moment usiądzie, ale w przyszłości może mieć to bardzo niekorzystne skutki dla jego postawy i kręgosłupa. 

Kiedy maluch jest gotowy do siadania?

Dziecko jest gotowe do siadania, gdy utrzymuje podniesioną główkę, podpiera się na łokciach i podciąga kolanka do brzuszka. Według ogólnego schematu rozwoju motorycznego dziecka, kolejne etapy wyglądają następująco:

  • miedzy 2 a 3 miesiące, dziecko już leży na brzuszku, podnosi głowę do góry,
  • w 4 i 5 miesiącu dziecko stabilnie trzyma głowę,
  • około 6 miesiąca dziecko zaczyna pełzać, następnie raczkować i próbuje samo siadać,
  • po 9. miesiącu życia, przyjmuje pionową pozycję i przy Twojej pomocy podejmuje próby stawania,
  • przed ukończeniem  1. roku życia może już samodzielnie stawiać pierwsze kroki.

Nie ma paniki, jeśli któryś z etapów nie zostanie zachowany a dziecku nie uda się zdobyć kolejnej umiejętności w określonym harmonogramie. Każdy maluch ma prawo rozwijać się indywidualnie i kolejny krok zrobi wtedy, gdy będzie wiedział, że jest na to gotowy. Jeśli nie masz pewności, czy dziecko rozwija się prawidłowo - zachowaj regularność wizyt u pediatry, dzięki czemu będziesz na bieżąco z rozwojem Twojego malca.

Czy można nauczyć dziecko siadania?

Można, przez zabawę. Stymulując jego mięśnie do rozwoju. Dobrym ćwiczeniem jest układanie malucha na brzuszku jak najwcześniej. Dzięki temu, opanuje on sztywne trzymanie główki a to kolejny krok bliżej do nauki siadania. Warto też porozkładać mu na macie zabawki edukacyjne i zachęcać po ich sięganie. Ze starszymi dziećmi można się bawić w turlanie po podłodze, na której nie ma żadnych przedmiotów. Należy pamiętać aby przy każdej z tych zabaw bacznie pilnować malucha.

Tego typu pomoc, jest najlepszym darem, jaki możemy dać naszemu dziecku aby ten się rozwijał i w niedługim czasie opanował samodzielne raczkowanie, siedzenie i chodzenie. Warto nie wyprzedzać jego naturalnego rytmu i pozwolić mu samemu podjąć decyzję, kiedy wejść w kolejny etap życia. Takie zaufanie na pewno zaowocuje w przyszłości.

Comments

Log in or register to post comments