Jaki wózek do samolotu? Nasze porady

Kategoria

Recent Articles

Jaki wózek do samolotu? Nasze porady

Szukasz wózka?
Znajdziesz go w naszym sklepie.
   19 / 11 / 2019

Linie lotnicze wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców i umożliwiają transport wózków. Odbywa się on jednak na różnych zasadach, zależnie od przewoźnika. Nie ma jasnych przepisów dotyczących tego, jaki wózek można zabrać do samolotu, a jaki nie. Wybór niektórych rodzajów może jednak nieco utrudnić odprawę, zarówno rodzicom, jak i personelowi.

Przed wyruszeniem w podróż należy koniecznie zapoznać się z informacjami na stronie przewoźnika. Od jego zasad zależy, jak zapakować wózek – do samolotu jako bagaż podręczny czy może do pokrowca jako bagaż główny podczas odprawy? Gdzie będzie można go odebrać – razem z bagażami niewymiarowymi na taśmie czy może w osobnym miejscu wyznaczonym przez obsługę? Jaki wózek do samolotu warto wybrać, jeśli do zakupu jeszcze nie doszło i można swobodnie przeglądać różne modele? Liczymy na to, że nasz poradnik ułatwi Państwu spokojną podróż z najmłodszymi.

Jaki wózek można zabrać do samolotu?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest: każdy, jednak na różnych warunkach. Najlepiej sprawdzą się wózki w typie spacerówki z możliwością złożenia. Czy dana firma wymaga opłaty za przewóz niemożliwego do złożenia wózka, czy nie, z pewnością obsłudze będzie łatwiej mogąc zmniejszyć objętość takiego bagażu. Warto też zabrać wózek jednoczęściowy, bez odczepianych elementów – niezależnie od tego, jaki wózek do samolotu trafi, każdy chciałby po podróży zobaczyć go w całości.

Ogółem linie lotnicze umożliwiają darmowy transport jednego wózka i jednego z akcesoriów na jedno dziecko. Dodatkowe opłaty mogą pojawić się, jeśli pasażer chce przewieźć także kolejne akcesoria. Stąd korzystnym rozwiązaniem jest wybranie wózka wielofunkcyjnego. Z drugiej strony, jak już wspomniano, ten łatwiej może uszkodzić się w trakcie lotu – stąd należy zastanowić się, czy osobna opłata na pewno będzie gorszym rozwiązaniem, niż gwarancja bezpieczniejszego lotu dla wózka. Uszkodzenia mogą przecież powstać bez złej woli czy braku uwagi w pracy ze strony obsługi, więc ryzyko można jedynie zminimalizować.

A co z odbiorem wózka po locie? O to należy pytać obsługi. Zależnie od zasad u danego przewoźnika wózek można odebrać w wyznaczonym miejscu, na taśmie bagażowej (zwykle będzie jechał z przodu) lub w miejscu na bagaże niewymiarowe.

Jak zabezpieczyć wózek w samolocie?

Jeszcze przed odprawą bagażową należy poinformować członków obsługi o chęci przewiezienia wózka. Zostanie on wówczas odpowiednio oznaczony, a korzystać z niego będzie można aż do odprawy. Dziecko na rękach będzie więc tylko wnoszone na pokład samolotu. Wózek trafi wówczas do luku bagażowego. Przed pozostawieniem go obsłudze na płycie lotniska warto szybko go złożyć i zabezpieczyć, choćby przygotowaną wcześniej torbą czy pokrowcem.

Nie jest to jednak jedyna możliwość.  Zastanawiając się, jaki wózek do samolotu zakupić dobrze jest sprawdzić jego wymiary po złożeniu, jeśli planuje się zabrać go na pokład. Niektóre wózki mieszczą się w wymiarach przewidzianych dla bagażu podręcznego. To oczywiście, jak wiele innych już wspomnianych możliwości, jest kwestią zasad narzuconych przez daną firmę.

Sposób na to, jak zapakować wózek do samolotu zależy od tego, czy ma on być używany na lotnisku – jak zakładały poprzednie opcje – czy nie. Jeśli ma zostać oddany tuż przed odlotem, najlepszą możliwością jest pokrowiec dołączony w zestawie do niektórych modeli lub specjalna zakupiona osobno torba. Jeśli nie ma potrzeby korzystania z wózka na lotnisku, można ustabilizować wszelkie ruchome elementy taśmą, a sam wózek dodatkowo owinąć folią i tak zabezpieczony nadać jako bagaż po uprzednim ustaleniu szczegółów z obsługą.

Comments

Log in or register to post comments