Jak zamontować fotelik rowerowy?

Kategoria

Recent Articles

Jak zamontować fotelik rowerowy?

Szukasz wózka?
Znajdziesz go w naszym sklepie.
   19 / 11 / 2019

Nadal można spotkać się z przekonaniem, że jedynym słusznym sposobem montowania fotelika rowerowego jest założenie go na bagażnik. Choć to niewątpliwie najbardziej oczywisty sposób, wiąże się on z kilkoma wadami. Prócz tego współczesna różnorodność modeli rowerów wcale nie gwarantuje, że ten wybrany przez nas będzie wyposażony w bagażnik. A więc jak zamontować fotelik rowerowy przeznaczony do mocowania z przodu? Jakie wady niesie za sobą „klasyczne” umieszczanie go na bagażniku?

Dawniej niemal nieodzownym wyposażeniem roweru był bagażnik na stałe przytwierdzony do ramy. Współcześnie dostępne są jednak bagażniki montowane do sztycy czy ramy, przez co brakuje elementu w oczywisty sposób będącego miejscem mocowania fotelika. Nie powinno się tego postrzegać jako znaczącej wady – obecnie podkreśla się takie zalety fotelików montowanych z przodu jak umożliwienie kontaktu wzrokowego z dzieckiem czy zabezpieczenie go szybką przed wpadającymi w oczy owadami. Wbrew pozorom przy nowocześniejszych modelach nie trzeba długo się zastanawiać nad tym, jak przymocować fotelik do roweru – producenci dołączają zarówno instrukcję, również graficzną, jak i potrzebne przy niektórych rodzajach mocowań klucze imbusowe. Do tego własne mocowanie polepsza amortyzację, co zwiększa komfort jazdy dziecka.

Jak przymocować fotelik do roweru?

Ze względu na mnogość modeli fotelików nie jest to pytanie, na które można udzielić krótkiej, a zarazem wyczerpującej odpowiedzi. Przede wszystkim należy zapoznać się z informacją od producenta oraz wybrać miejsce, gdzie fotelik ma się znajdować – na wsporniku kierownicy, na sztycy siodełka, na tylnej ramie lub na bagażniku. Sposób montażu zależy też od rodzaju samego mocowania. Niektóre modele wyposażone są w zatrzaski, więc wymagane jest jedynie dopasowanie ich rozstawienia do wymiarów ramy roweru. W innych natomiast wymagane jest samodzielne przykręcenie uchwytu fotelika do ramy z użyciem dołączonego przez producenta klucza imbusowego. Sposobem na to, jak zamontować fotelik rowerowy na nietypową w wymiarach ramę jest użycie przejściówki. Parametry „typowej” ramy podaje producent przy opisie głowicy: to jej kształt – okrągły lub owalny – oraz średnica.

Dobrej jakości fotelik powinien być wyposażony we własne mocowanie – wspomnianą głowicę, a mówiąc prościej: uchwyt. Dzięki temu można być pewnym, że mocowanie fotelika będzie pod względem technicznym dostosowane do niego samego, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Oprócz przytwierdzenia bezpośrednio do roweru istnieje jednak drugi sposób na to, jak zamontować fotelik rowerowy na bagażnik lub sztycę – to użycie adaptera. Gwarantuje on łatwe odpięcie fotelika i jego ponowne założenie, jeśli przykładowo utrudnia on transport lub użytkownik obawia się o kradzież. Ponadto niektórzy producenci umożliwiają zakup dodatkowego adaptera, co pozwala na jazdę z dzieckiem na kilku rowerach.

Mocowania do fotelików rowerowych – rodzaje

Norma EN 14344 opracowana przez ETRA (European Twowheel Retailers Association) uwzględnia trzy typy mocowań fotelików:

  1. A15 – montowane z tyłu, za siedzeniem, limit wagi dziecka: 15 kg.
  2. A22 – podobnie jak poprzedni typ fotelik montowany jest z tyłu, za siedzeniem, jedynie dopuszczalna masa ciała jest większa (22 kg).
  3. C15 – fotelik umiejscowiony jest między siedzeniem a kierownicą. Zależnie od typu roweru wyróżnia się dwa sposoby na to, jak zamontować fotelik rowerowy w takim położeniu. W rowerach typu damka umieszczany jest na rurce pod kierownicą, w pozostałych – na ramie. Maksymalna masa ciała dziecka to 15 kg.

Warto zaznaczyć, że według wspomnianej normy foteliki instalowane na kierownicy, a nie rurce pod nią, nie spełniają kryteriów bezpieczeństwa. Ponadto przed zasięgnięciem informacji na temat tego, jak zamontować fotelik rowerowy na bagażnik warto sprawdzić, jaki jest jego udźwig. Choć wyżej wymienione typy dostosowane są do przewożenia dzieci o masie nieprzekraczającej 22 kg, na rynku dostępne są produkty pozwalające podróżować z dzieckiem ważącym do 32–35 kg.

Comments

Log in or register to post comments