Jak zadbać o bezpieczeństwo i wygodę dziecka w samochodzie?

Kategoria

Recent Articles

Jak zadbać o bezpieczeństwo i wygodę dziecka w samochodzie?

Szukasz wózka?
Znajdziesz go w naszym sklepie.
   20 / 08 / 2019

Przewożenie niemowlaka w samochodzie - hasło, które wielu młodych rodziców przyprawia o ciarki na plecach. Nie taki jednak diabeł straszny jak go malują. Wspólne podróże, odwiedziny u dziadków, czy wyjazd na zakupy - jazda samochodem z dzieckiem może być fantastycznym przeżyciem zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Warto wiedzieć, jak mądrze przewozić niemowlę w samochodzie, by jednocześnie zapewnić mu pełne bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Zastanawiasz się jak przewozić niemowlę w samochodzie? Podstawą bezpiecznej jazdy jest wybór właściwego fotelika dziecięcego!

Cybex ATON Q I SIZE

Odpowiedni fotelik - czyli jaki?

Przewożenie niemowlaka w samochodzie bez zamontowanego fotelika jest niedopuszczalne i stanowi dla niego ogromne zagrożenie. Aby w przypadku nagłego hamowania lub stłuczki, dziecko leżało stabilnie i nic mu się nie stało, oraz by nie nie narażać zdrowia Waszej pociechy, należy wybrać fotelik, który:

  • spełnia europejskie standardy,
  • osiąga wysokie noty w testach,
  • posiada wymagane certyfikaty.

Fotelik samochodowy musi być również dopasowany do wzrostu i wagi dziecka. Dla noworodków i niemowląt dedykowana jest kategoria wagowa fotelików z grupy 0+ (0-13 kg). Dodatkowo, należy sprawdzić, jak maluch leży i czy jego główka jest właściwie chroniona - nie może wystawać ponad oparcie.

System ISOFIX - bezpieczny system montowania

Cybex ATON 5

Fotelik dziecięcy musi być dopasowany nie tylko do wagi maluszka, ale również do modelu samochodu. Przed dokonaniem jego kupna warto sprawdzić, czy bez problemu można montaż za pomocą pasów bezpieczeństwa przebiega łatwo i szybko. Jeśli Wasz samochód jest wyposażony w system ISOFIX, wybierzcie specjalny fotelik, który będzie do niego pasował. Jak przewozić niemowlę w samochodzie w foteliku z ISOFIX? Wystarczy zatrzasnąć jego podstawę w specjalnych, przystosowanych do tego uchwytach.

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Bezpieczne przewożenie niemowlaka w samochodzie? Na tylnej kanapie i tyłem do kierunku jazdy! Jest to jedyny bezpieczny sposób przewożenia niemowląt, który chroni delikatny kręgosłup oraz głowę przed urazami. Foteliki dla dzieci w przedziale wagowym 0-13 kg nie nadają się do przewożenia dzieci przodem do kierunku jazdy.

Sprawdź pasy bezpieczeństwa!

Oprócz kierunku montowania należy również pamiętać o pasach bezpieczeństwa. Im ciaśniej przylegają do fotelika, tym lepiej, ponieważ daje to większą gwarancję bezpieczeństwa. Nie możemy zapomnieć także o sprawdzeniu zapięcia wewnętrznych pasów, które bezpośrednio przylegają do ciała dziecka i chronią przed ruszaniem się w foteliku. Dzięki temu masz pewność, że bezpiecznie przewozisz niemowlaka w swoim samochodzie.

Na środku tylnej kanapy czy za kierowcą?

Cybex ATON

Najbezpieczniejszym miejscem do przewożenia niemowlaka w samochodzie jest środek tylnej kanapy w samochodzie. Miejsce to jest najbardziej oddalone od szyb i drzwi, dzięki czemu w razie wypadku dziecko jest bezpieczne. Umieszczony z tyłu fotelik, zabezpieczony poprzez 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX, powinien ochraniać malucha przed bezpośrednim uderzeniem w sytuacji, gdy inny kierowca wjedzie w bok auta. Drugim miejscem w kolejności, w którym możemy montować fotelik, jest siedzenie za pasażerem. Przekonanie wynikające z intuicji, że miejsce za kierowcą jest najbezpieczniejsze jest mitem, niepopartym wynikami w testach. 
Według specjalistów najniebezpieczniejszym miejscem w samochodzie jest przednie siedzenie. Przewożenie niemowlaka w samochodzie z przodu, w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy jest dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy zostanie wyłączona poduszka powietrzna. Jednak pomimo wszystko, najbezpieczniej wybrać tylną kanapę.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jak przewozić niemowlę w samochodzie, tak aby było bezpieczne? Wystarczy, że wyposażymy nasze auto w dobrze dobrany fotelik samochodowy oraz będziemy pamiętać o powyższych wskazówkach i możemy cieszyć się wspólną, bezpieczną jazdą samochodem. Pediatrzy zalecają, by podróż dziecka w foteliku nie trwała dłużej niż 2 godziny. Pozycja przyjmowana w tym czasie przez maluszka nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi jego kości oraz mięśni. Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Cię, że przewożenie niemowlaka w samochodzie nie jest aż tak straszne. Wiele udanych podróży odbędziesz wybierając odpowiedni fotelik, na przykład z tych dostępnych w naszej ofercie.

Comments

Log in or register to post comments