Jak rozwój techniki wpłynął na bezpieczeństwo podróżowania małego dziecka

Kategoria

Recent Articles

Jak rozwój techniki wpłynął na bezpieczeństwo podróżowania małego dziecka

Szukasz wózka?
Znajdziesz go w naszym sklepie.
   20 / 08 / 2019

Spacery z dzieckiem w wózku lub dalsze podróże w foteliku samochodowym dziś wydają się nam czymś oczywistym i niepodważalnym. Wydawać by się mogło, że akcesoria do podróżowania z najmłodszymi członkami rodziny są z nami od zawsze. Okazuje się jednak, że wózki towarzyszą nam dopiero od 300 lat, a foteliki zaledwie od około 70. Rozwój techniki znacznie wpłynął na bezpieczeństwo podróżowania z małym dzieckiem, dzięki czemu dziś możemy odbywać z maluchem bliższe i dalsze wycieczki, bez obaw o to, że coś mu się stanie.

Krótka historia wózka dziecięcego

Pierwsze, XVIII-wieczne wózki znacznie odbiegały od modeli, które znamy dzisiaj. Były toporne i wcale nie gwarantowały maluchowi komfortowej podróży, nie wspominając już o bezpieczeństwie. W początkach istnienia wózków dziecięcych ważniejszy był ich wygląd niż to czy zapewniają dziecku komfort.

Wraz z rozwojem techniki zaczęto stosować mniejsze, wygodniejsze koła oraz lepsze materiały. Naturalną wiklinę, powszechnie stosowaną na początku, zaczęły z czasem zastępować drewno, metal, tektura, a później tworzywa sztuczne oraz tkaniny. Modernizacji uległy stelaże oraz gondole, które zaczęły zapewniać maluchom większy komfort oraz bezpieczeństwo. Od lat 90. zaczęły pojawiać się ulepszone hamulce. Zaczęto również poddawać wózki kontrolom pod kątem występowania w wózkach substancji szkodliwych dla zdrowia, co znacząco podniosło bezpieczeństwo maluchów.

A co z fotelikami samochodowymi?

Gdy na początku XX wieku Henry Ford przedstawił światu swój samochód nikt nie myślał o tym jak zapewnić bezpieczną podróż dzieciom. Refleksja na temat tego, aby zagwarantować maluchom bezpieczeństwo i wygodę zaświtała w głowach ludzi około 30 lat później. Pierwsze foteliki nie były zbyt komfortowe, ich zadaniem było raczej zapobieganie przemieszczaniu się dziecka po całym aucie niż chronienie go w trakcie wypadku.

W latach 60. Szwedzi wprowadzili foteliki, w których maluchy podróżowały tyłem do kierunku jazdy. Osiągnięcie to zawdzięczamy technologii kosmicznej! Pomysł na odwrócenie dziecka tyłem zrodził się podczas obserwacji startu rakiety - ludzkie ciało lepiej znosi przeciążenia wciskane w fotel lub fotelik.

Obecnie rodzice mogą wybierać spośród wielu doskonałych modeli, które wspaniale ochronią dzieci w trakcie podróży.

Technika w służbie bezpieczeństwa

Wraz z rozwojem techniki ludzkość doskonaliła także akcesoria do podróżowania z dziećmi. Dzisiejsze wózki i foteliki są o wiele bezpieczniejsze niż ich pierwowzory. Wszystko to dzięki coraz lepszym narzędziom, które pozwalają na sprawdzenie ich bezpieczeństwa np. testom na obecność szkodliwych substancji, czy crash testom oraz większej świadomości rodziców i producentów.

Podróżuj bezpiecznie

Aby bezpiecznie podróżować z maluchem potrzebujesz sprawdzonego wózka oraz odpowiedniego fotelika. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości tych produktów skorzystaj z szerokiej oferty naszego sklepu. Znajdziesz tutaj modne i komfortowe wózki, a także bezpieczne foteliki, w tym modele RWF - przeznaczone do jazdy tyłem.

Comments

Log in or register to post comments