Kategoria

Recent Articles

Jak dziecko przybiera na wadze?

Szukasz wózka?
Znajdziesz go w naszym sklepie.
   06 / 02 / 2020

Młodzi rodzice często zadają sobie pytanie, czy ich noworodek dobrze przybiera na wadze i porównują go z rówieśnikami. Warto jednak pamiętać, że każdy maluch jest inny i u każdego rozwój będzie wyglądał inaczej. Czy istnieje zatem idealna waga noworodka?

Waga noworodka

Waga z jaką noworodek zaczyna swoją przygodę na świecie jest uzależniona od kilku czynników. Średnia masa urodzeniowa mieści się między 3250 a 3400 g, a wzrost to około 50 cm. Chłopcy rodzą się ciężsi od dziewczynek o około 250 g i są o mniej więcej 5 proc. dłużsi. Duży wpływ na to, jak nasz maluch będzie wyglądał mają sami rodzice i ich życie przed narodzinami dziecka. Wysoka waga urodzeniowa dziecka, może wynikać z nieodpowiedniego stylu życia matki oraz dużego przyrostu jej masy ciała w ciąży. Z kolei niedowaga dzieci może być spowodowana hormonem stresu matki czy ciążą mnogą. Zdarza się też, że w danej rodzinie na świat przychodzą albo bardzo duże albo po prostu bardzo małe dzieci. Cały sekret tkwi w genach naszych przodków.

Kiedy noworodek przybiera na wadze? Ile powinien przybierać noworodek?

Szczęśliwe i najedzone dziecko to takie, które spokojnie zasypia przy piersi swojej matki. Tak mówi stara zasada kierowana do wszystkich karmiących własnym mlekiem matek, które zastanawiają się ile pokarmu zjadła ich pociecha. Pod tym względem rodzice dzieci karmionych butelką z mlekiem modyfikowanym mają trochę łatwiej - ilość pokarmu jest odmierzona do mililitra i nie ma wątpliwości, ile  jedzenia przyjęło dziecko w ciągu całego dnia. 

Najprostszym i najpewniejszym sposobem aby sprawdzić czy nasz maluch się najadł, jest kontrola jego wagi. Takiej informacji mogą nam udzielić położne środowiskowe, które przychodzą do młodych rodziców przez pierwsze 6 tygodni od narodzenia bobasa albo pediatra w przychodni. Niemowlęta rozwijają się w różnym tempie, dlatego warto poznać ogólne wytyczne, które pozwolą ocenić czy dobrze rosną i czy ich waga przebiega w odpowiednim tempie do wieku.

Według skali profesora Rutha mówimy o przyroście:

  • 26–31 g/dobę w okresie 0.–3. mies.,
  • 17–18 g/dobę w okresie 3.–6. mies.,
  • 12–13 g/dobę w okresie 6.–9. mies.,
  • 9 g/dobę w okresie 9.–12. mies.

Dziecko w pierwszym półroczu podwaja swoją masę urodzeniową. Przyjmuje się, że dzieci karmione MM (mlekiem modyfikowanym), znacznie szybciej przybierają na wadze. Mleko matki jest zdecydowanie bardziej lekkostrawne i przyjmuje się, że maluchy odżywiane w ten sposób w przyszłości mają dużo mniejsze problemy z nadwagą, niż te którym podaje się butelkę.

Czemu noworodek wymiotuje po jedzeniu?

Podczas ssania, jak również krzycząc, śmiejąc się czy bawiąc, dziecko połyka bardzo dużo powietrza. Te rozpycha ścianki żołądka, wywołując po karmieniu głośny odgłos odbijania. Dlatego tak ważne jest aby po każdym jedzeniu unosić dziecko pionowo do góry, opierając je lekko na swoim ramieniu. Tę czynność warto kontynuować przez kilka do kilkunastu minut. W taki sposób lekko poklepując i masując dziecko po pleckach, powodujemy „odbicie” czyli pozbycie się zbędnego powietrza z małego brzuszka.

Bywa również, że nad bańką z powietrzem znajdują się resztki niestrawionego pokarmu, które wraz z odbiciem, wydostają się z małej buźki. Mogą mieć one wygląd białych grudek (tzw. „twarożku”) lub zważonego mleka. Skłonność do odbijania związana jest z jeszcze słabym napięciem mięśni przełyku i wpustu żołądka. 

Niektóre dzieci mają też przypadłość wymiotowania. Jest ona dużo bardziej obfita niż ulewanie i charakteryzuje się silnym chlustem z żołądka. Wymiotujące dziecko, to spore zmartwienie dla młodych rodziców. Wszelkie wątpliwości może rozwiać wizyta, podczas której dziecku zostanie zrobione USG brzuszka. Zwykle jednak, jeśli lekarz nie stwierdzi inaczej a maluch dobrze przybiera na wadze - wymioty będą efektem jeszcze nierozwiniętej fizjologii dziecka, która ureguluje się za kilka miesięcy. Dziecku nie przeszkadza to w funkcjonowaniu. Aby ograniczyć wymioty, rodzice mogą w tym czasie zagęszczać mleko preparatami zawierającymi mączkę chleba świętojańskiego, która jest naturalnym zagęstnikiem żywności. Innym sposobem może też być podawanie mleka modyfikowanego dostosowanego do dzieci, które silnie ulewają.

Comments

Log in or register to post comments