Kategoria

Recent Articles

Fotelik czy siedzisko?

Szukasz wózka?
Znajdziesz go w naszym sklepie.
   17 / 02 / 2020

Odpowiednie przewożenie dziecka nie musi być wcale takie oczywiste dla przyszłych rodziców. Warto pamiętać aby przy wyborze najlepszej opcji opiekunowie brali pod uwagę nie tylko wygląd i cenę ale przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo malucha.

Kiedy fotelik a kiedy siedzisko?

Według przepisów ustawy o ruchu drogowym z 2017 roku, zabronione jest przewożenie dzieci poniżej 12. roku życia i/lub poniżej 150 cm wzrostu bez fotelika lub innego urządzenia ochronnego. Urządzenie to powinno być dopasowane do malucha pod względem jego wagi i wzrostu oraz panujących warunków technicznych w pojeździe. Kierowca ma bezwzględny zakaz przewożenia dziecka poniżej 3 lat w pojeździe, który nie ma pasów bezpieczeństwa i fotelika. Za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami grozi 6 punktów karnych i 150 zł mandatu.

Dobry fotelik to taki, który przeszedł testy wypadkowe, co świadczy o jego bezpieczeństwie, jest łatwy do zamontowania i bezwypadkowy. Lepiej dopłacić za nowy fotelik trochę więcej, niż narażać zdrowie i życie naszego dziecka. Standardowe ceny w zależności od jakości materiałów z jakich został on wykonany, wahają się między 600 a 2 500 zł a dla bardziej wymagających nawet kilkanaście tysięcy. Odpowiedni fotelik musi być dopasowany do wzrostu i wagi dziecka. Powinien być głęboki, z wysokimi osłonami bocznymi, chroniącymi głowę i tułów. Należy zwrócić uwagę aby głowa malucha nie wystawała poza jego górną krawędź, gdyż grozi to śmiertelnym niebezpieczeństwem podczas kolizji. Istnieje kilka głównych kategorii fotelików 0-13 kg, 9-25 kg i 15-36 kg. Dostępne są także foteliki 0-18 kg, 0-25 kg, 9-18 kg, 9-36 kg, które można dostosować do wieku dziecka. Montażu fotelika można dokonać, przypinając go pasami, a w nowocześniejszych samochodach za pomocą systemu ISOFIX, który dużo bezpieczniej utrzymuje fotelik w samochodzie. Odpowiedni fotelik dopasujesz na naszej stronie www.kinderprams.pl.

Na rynku akcesoriów samochodowych dla dzieci istnieją też siedziska inaczej określane podstawką lub potocznie przez rodziców nazywane „poddupnikiem”, który używa się dla starszaków. Siedziska na pierwszy rzut oka to bardzo komfortowe rozwiązanie dla opiekunów, jak i dla dzieci. Są zdecydowanie lżejsze (ważą ok 1,5 kg), łatwiejsze w montażu i nie zajmują aż tyle miejsca co foteliki. Przed podjęciem decyzji o zakupie jednej lub drugiej opcji, warto przyjrzeć się parametrom ich bezpieczeństwa.

Od kiedy dziecko może jeździć na siedzisku?

W siedzisku można przewozić dzieci powyżej 15 kg, które wyrosły już z fotelika ale nie są na tyle duże aby je przewozić jak dorosłych. Koszt takiego urządzenia w porównaniu z fotelikami są dużo niższe i wahają się w granicach 100 zł. Siedzisko jest zazwyczaj wykonywane z tworzyw sztucznych, przy opcjach tańszych - nawet ze styropianu. Umieszczanie go w aucie nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy wstawić je na siedzenie auta a dziecko przypiąć pasami bezpieczeństwa. Zazwyczaj foteliki w przedziale 15-36 kg można szybko rozmontować i zamienić na taką podstawkę. 

Czy można przewozić dziecko na podkładce?

Podstawka składa się zazwyczaj z samego siedziska oraz z ograniczników bocznych. Nie posiada oparcia ani zagłówka a ciało naszego dziecka zabezpiecza wyłącznie punktowo. Przy zderzeniu ochrania jedynie w wypadku czołowym. W przeciwieństwie do fotelika możemy na nią liczyć przy bocznych kolizjach. W żadnym razie ani pod względem stabilności ani bezpieczeństwa, siedzisko nie zastąpi fotelika, który można dostosować do wzrostu i wagi dziecka. A komfort nigdy nie zastąpi bezpiecznej jazdy. 

Mamy nadzieję, że otrzymaliście garść argumentów, które pozwolą Wam odpowiedzieć sobie na pytanie „fotelik czy siedzisko?”

Comments

Log in or register to post comments