Przewożenie dzieci w samochodzie zgodnie z przepisami

Kategoria

Recent Articles

Przewożenie dzieci w samochodzie zgodnie z przepisami

Szukasz wózka?
Znajdziesz go w naszym sklepie.
   20 / 08 / 2019

Przewożenie dzieci w samochodzie nie musi być straszne! Należy tylko pamiętać o tym, aby w trakcie podróży zapewnić maluchowi bezpieczeństwo i przestrzegać obowiązujących przepisów. Dzięki temu każda wycieczka będzie udana. Zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem, aby znaleźć informacje na temat tego jak bezpiecznie przewozić dzieci w samochodzie. Czy znasz przepisy dotyczące przewożenia dziecka w foteliku samochodowym? Za ich niestosowanie może grozić mandat.

Przewóz dzieci, a prawo

Jak polskie prawo reguluje przewożenie dzieci? Przepisy dotyczące przewozu dzieci obowiązujące w Polsce zostały dostosowane do przepisów Unii Europejskiej. Oznacza to, że przewóz dzieci w samochodzie, w specjalnym foteliku ochronnym jest obowiązkowy, w przypadku gdy ich wzrost nie przekracza 150 cm, bez względu na wiek. Według statystyk do wielu wypadków drogowych dochodzi w pobliżu miejsca zamieszkania, dlatego nawet podczas podróży do pobliskiego sklepu należy pamiętać o foteliku. Odpowiednio zamontowany fotelik może ochronić dziecko przed konsekwencjami wypadku nie tylko na długich trasach, ale również w jeździe miejskiej. Rygorystyczne przepisy dotyczące fotelików samochodowych pomogą chronić Twoje dziecko i uniknąć ryzyka.

Czy warto się spieszyć, aby wozić dziecko jak dorosłego?

2126 kolor Sardinia

Pasy bezpieczeństwa w samochodzie zostały zaprojektowane w celu ochrony osób o wzroście powyżej 150 cm. Ale nie tylko to powinno zwrócić naszą uwagę. Warto również pamiętać o różnicach w budowie anatomicznej dziecka i osoby dorosłej, których nie uwzględniono w projektach pasów. Dziecko nie tylko ma inną masę oraz wielkość głowy, ale również różni się od dorosłego budową kości. Dopiero w okresie dojrzewania jego szkielet ulega całkowitemu skostnieniu. Do tego czasu dziecko jest dużo bardziej podatne na obrażenia. To właśnie dlatego przepisy nakazują przewozić dziecko w foteliku. Przewożenie dzieci w samochodzie bez fotelika stwarza dla nich poważne zagrożenie! Dlatego nie warto się spieszyć, aby wozić maluchy tak, jak osoby dorosłe. Stosując się do przepisów dotyczących fotelików samochodowych zapewniasz swojemu dziecku bezpieczeństwo. Wybór odpowiedniego fotelika jest szczególnie ważny w przypadku najmłodszych podróżujących.

Czy podkładka może z powodzeniem zastąpić fotelik samochodowy?

Przewożenie dzieci w samochodzie w foteliku czy na podkładce - którą opcję wybrać? Według opinii ekspertów, podkładki nie spełniają wystarczająco wymogów bezpieczeństwa. Nie posiadają ochrony bocznej ani zagłówka zabezpieczającego głowę dziecka, które są bardzo istotne w przypadku zderzenia bocznego. Kolejną wadą jest brak możliwości poprawnego prowadzenia pasa bezpieczeństwa. Tylko fotelik ochronny posiada specjalne wyprofilowania, które umożliwiają regulowanie pasów. W projektach podkładek nie uwzględniono również dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Poprawny montaż podkładki w samochodzie nie należy do prostych zadań. Dziecko bardzo łatwo ześlizguje się z niej, a w razie wypadku drogowego, nieprawidłowe ułożenie pasa biodrowego względem ciała, może skutkować uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Przewożenie dzieci w foteliku to najrozsądniejsze rozwiązanie, które nakazują także przepisy dotyczące przewozu dzieci w aucie.

EMMALJUNGA SUPER VIKING rok po roku czarny 2

Odpowiedni fotelik ochronny dla dziecka

Przy wyborze odpowiedniego fotelika ochronnego dla dziecka kluczowymi kryteriami są wzrost oraz waga. Większość fotelików jest uniwersalna i dzieli się według najpopularniejszych przedziałów wagowych:

  • 0-13 kg,
  • 9-18 kg,
  • 15-25 kg,
  • 22-36 kg.

Maleńkie dzieci mogą być przewożone samochodem tylko foteliku przypominającym nosidełko, który ze względów bezpieczeństwa, montowany jest tyłem do kierunku jazdy. Zanim dokonamy wyboru, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który dobierze właściwy fotelik dostosowany do dziecka oraz samochodu. Ekspert może również udzielić wskazówek dotyczących montażu, zapinania pasów bezpieczeństwa oraz poprawienia komfortu dziecka w czasie jazdy. Zakup fotelika najlepiej poprzedzić pytaniem o wyniki crash testu. Przed rozpoczęciem użytkowania fotelika i przewożenia  w nim dziecka należy zapoznać się z instrukcją oraz samodzielnie spróbować go kilka razy wpiąć do samochodu. Wiele informacji o tym jak bezpiecznie przewozić dzieci w samochodzie oraz jak wybrać fotelik znajdziesz na naszym blogu.
Nie zapominaj o tym, że nieprzestrzeganie przepisów dotyczących fotelików samochodowych i przewożenia dzieci w samochodzie w foteliku może poskutkować mandatem. Dodatkowo, ignorując przepisy narażasz swój największy skarb na ogromne niebezpieczeństwo!

Wybierz swój fotelik

Przewóz dzieci w samochodzie nie musi być skomplikowany. Wystarczy, że zapoznasz się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi fotelików samochodowych oraz przewożenia w nich dzieci. Pamiętaj, że wybierając fotelik i stosując się do przepisów zapewniasz swojemu podopiecznemu komfort oraz bezpieczeństwo w podróży.
Szeroki wybór bezpiecznych fotelików samochodowych, w których możesz przewieźć swoje dziecko w samochodzie znajdziesz w naszej ofercie. Posiadamy zarówno modele dla niemowląt, jak i dla nieco starszych dzieci. Pomożemy Ci zadbać o to, aby przewóz Twoich dzieci w samochodzie nie spędzał Ci snu z powiek. Wybierz jeden z naszych fotelików i ciesz się podróżą!

Comments

Log in or register to post comments