Chusta czy nosidełko – co wybrać?

Kategoria

Recent Articles

Chusta czy nosidełko – co wybrać?

Szukasz wózka?
Znajdziesz go w naszym sklepie.
   19 / 11 / 2019

To pytanie, przed którym stanie prędzej czy później każdy rodzic. Nie mogąc wiecznie nosić pociechy na rękach, decyduje się w końcu na zapewnienie jej „środka transportu”, niezależnie od tego, czy będzie to wózek, chusta do noszenia dziecka czy nosidełko. Każde z nich ma swoje zalety, ale i ograniczenia, jak łatwość w przechowywaniu czy dostosowanie do wieku dziecka. Jak więc wybrać sposób poruszania się z dzieckiem tak, by zapewnić mu jak największy komfort i zdrowe stawy oraz nie narazić się na ból pleców? Co lepsze – chusta czy nosidełko?

Niezależnie od tego, na który sposób się zdecyduje, warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach. Przede wszystkim dziecko powinno być zwrócone przodem do rodzica, niezależnie czy jest to chusta, czy nosidełko. Musi zachować naturalne dla niego ułożenie kręgosłupa, czyli lekkie wygięcie na kształt litery C, występujące fizjologicznie jeszcze do późnego niemowlęctwa. W przypadku stykania się pleców dziecka z brzuchem rodzica nie tylko dochodzi do przeprostu kręgosłupa, ale i nawet nadawania mu wklęsłego kształtu przez wypychanie go do przodu klatką piersiową. Ponadto dziecko noszone przodem do kierunku ruchu nie opiera bioder i nóg, co powoduje nieprawidłowe ułożenie miednicy oraz nadmierny ucisk na krocze – nie tylko na narządy płciowe, ale i naczynia krwionośne. Rodzic również odczuwa dyskomfort przy takim użytkowaniu chusty lub nosidełka ze względu na przesunięty środek ciężkości.

Chusta do noszenia dziecka czy nosidełko

Pierwszym czynnikiem, który pozwala odpowiedzieć na pytanie „chusta czy nosidełko?” jest wiek dziecka. W chuście można nosić już kilkudniowego malucha, natomiast nosidełko nadaje się dla tych dzieci, które już samodzielnie utrzymują głowę. Chusta od tyłu obejmuje głowę niemowlęcia, którego mięśnie są jeszcze zbyt słabe, by samodzielnie ją spionizować – przy noszeniu w nosidełku zwisałaby bezwładnie.

Konieczność wiązania chusty może być zarówno wada, jak i zaletą – zależnie od użytkownika. Osoby, którym wydaje się to zbyt trudne nawet po zapoznaniu się z instrukcją czy te o częściowo ograniczonej sprawności manualnej z pewnością chętniej skorzystają z nosidełka. Wymaga jedynie zapięcia klamer i dociągnięcia pasów. Nie oferuje jednak możliwości dowolnego układania dziecka – na plecach, na brzuchu czy na biodrze, jak to ma miejsce w przypadku chusty. Zastanawiając się, co lepsze – chusta czy nosidełko – należy również uwzględnić masę ciała dziecka. Nosidełka mają ograniczony udźwig, natomiast w przypadku chusty jedynym ograniczeniem jest obopólna chęć na jej używanie i siła fizyczna rodzica.

W przypadku obydwu omawianych akcesoriów zaletą jest możliwość ubrania dziecka bardziej cienko, niż gdyby jechało w wózku. Niezależnie od tego, czy wyborem będzie chusta, czy nosidełko pociecha będzie miała zapewnioną dodatkową warstwę materiału. Do tego dostępne są polary do zakładania zarówno na siebie, jak i na dziecko w nosidełku czy chuście, co powinno uspokoić rodziców obawiających się na przykład przewiania w zimowej podróży. Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że warty uwagi jest nie tylko model – ergonomiczny lub nie – ale i materiał, z jakiego wykonana jest chusta albo nosidełko. Elastyczne tkaniny nie nadają się dla najmłodszych niemowląt, którym nie zapewnią odpowiedniej stabilizacji kręgosłupa i głowy.

Comments

Log in or register to post comments