Bezpieczeństwo przede wszystkim - historia fotelików samochodowych

Kategoria

Recent Articles

Bezpieczeństwo przede wszystkim - historia fotelików samochodowych

Szukasz wózka?
Znajdziesz go w naszym sklepie.
   20 / 08 / 2019

Fotelik samochodowy to dziś nieodłączny towarzysz każdej podróży autem z dzieckiem. Dzięki niemu mamy pewność bezpieczeństwa jazdy samochodem z naszym największym skarbem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, jeśli chcemy przewozić samochodem dziecko, którego wzrost nie przekracza 150cm, należy najpierw wyposażyć pojazd w odpowiedni fotelik samochodowy. Jak kiedyś wyglądały dawne foteliki? Czym się różniły i jaką przeszły drogę aż do czasów współczesnych?

Maxi Cosi Rodi XP FIX

Fotelik - gwarancja spokoju… kierowcy

Historia fotelików samochodowych rozpoczyna się w latach 30.XX wieku. Pomimo upływu wielu lat dawne foteliki nie różnią się aż tak bardzo od współczesnych modeli, przynajmniej z wyglądu. Zmienił się za to cel, w jakim foteliki są obecnie montowane w aucie.

Pierwsze siedziska przypominające foteliki samochodowe miały na celu utrzymać dziecko podczas jazdy autem w jednym miejscu. Ograniczenie przemieszczania się z miejsca na miejsce oraz podejmowania się zabaw we wnętrzu auta, wiązało się raczej z troską o czystą tapicerkę i wygląd samochodu, niż z zapewnieniem bezpieczeństwa przewożonych maluchów. Drugim powodem montowania fotelików była poprawa widoczności. Rodzice chcieli, aby ich pociechy mogły lepiej widzieć, co się dzieje za oknami samochodu w trakcie jazdy. 

Ewolucja fotelików samochodowych

Na początku wystarczał materiał rozpięty pomiędzy metalową ramą. Później, wraz z zauważeniem realnych korzyści związanych z korzystaniem z fotelika, zaczęto wprowadzać foteliki na stelażu. W 1962 roku w Anglii, Jean Ames z myślą o bezpiecznym sposobie jazdy autem z własnymi dziećmi, stworzył pierwszy fotelik samochodowy wyposażony w pasy o kształcie litery Y.

Prawdziwie nowatorskim rozwiązaniem było wprowadzenie przez Forda fotelików Tot-Guard, które niczym nie przypominają współczesnych modeli. Dalsze lata związane są z wprowadzaniem na rynek kolejnych rodzajów fotelików samochodowych. W historii zapisał się model od Bobby Mac, który jako pierwszy mógł być montowany przodem lub tyłem do kierunku jazdy.

Cybex ATON 5

RWF, czyli przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy

Pierwsze badania nad przewożeniem dzieci tyłem do kierunku jazdy przeprowadzono już w roku 1960. Technologia, z której korzystali amerykańscy astronauci, została przeniesiona na bardziej przyziemny poziom, jakim jest jazda samochodem. Prof. Beril Aldman zauważył, że kosmonauci podczas startowania i lądowania siedzą tyłem, dzięki czemu są w stanie uniknąć zbyt dużego przeciążenia. Fotelik RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy, jest rozwiązaniem, które w najwyższym stopniu gwarantuje bezpieczeństwo przewożonego dziecka. Podczas ewentualnego wypadku siła uderzenia powoduje, że dziecko zostaje głębiej wepchnięte w fotelik, a tym samym jego głowa, szyja oraz kręgosłup są dodatkowo chronione. Od roku 1965 roku foteliki RWF weszły do produkcji masowej w Szwecji.

Pasy bezpieczeństwa - przełom w branży samochodowej

Współcześnie niezbędny element wyposażenia każdego samochodu nie był od początku tak oczywisty. Prawdziwy przełom w podejściu do bezpieczeństwa jazdy samochodem nastąpił w 1955 roku - Roger Grisswold opatentował trzy-punktowy pas samochodowy. Jednak dopiero po ponad 15 latach od przedstawienia tego wynalazku, w 1971 roku w USA pojawiły się przepisy, mające na celu standaryzację fotelików samochodowych. Cechą istotną dla wszystkich siedzeń miało być korzystanie z pasa samochodowego oraz posiadanie wewnętrznej uprzęży dla dziecka. W latach 80. foteliki zaczęły być poddawane tzw. crash testom, czy testom, które w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, pokazywały, czy fotelik jest wytrzymały i może być z powodzeniem używany przez dzieci.

System ISOFIX - gwarancja bezpiecznej jazdy

Cybex JUNO 2 FIX

Powstanie systemu mocowania fotelików samochodowych ISOFIX to późne lata 90. Pierwszy fotelik z wykorzystaniem tego systemu powstaje w 1997 roku przez firmę Britax-Roemer, natomiast pierwszy samochód wyposażony w ten system wyszedł z taśmy produkcyjnej Volkswagena. System ISOFIX składa się z dwóch bezpośrednio przymocowanych uchwytów, które są zamontowane między siedziskiem a oparciem fotela. Specjalna konstrukcja gwarantuje prawidłowy montaż fotelika samochodowego, a tym samym większe bezpieczeństwo przewożonego dziecka. 

Obecnie oferta fotelików samochodowych, które są dostępne w sklepach internetowych oraz stacjonarnych zajmujących się sprzedażą profesjonalnych elementów wyprawki dziecka, jest bardzo bogata. Wybierając odpowiedni fotelik warto zapoznać się z dostępnymi poradnikami na ten temat, sprawdzić ofertę sklepów oraz porównać ze sobą kilka modeli fotelików, nie tylko pod względem ceny, ale również posiadanej homologacji. Na koniec warto jeszcze samodzielnie sprawdzić, czy fotelik z łatwością można zamontować w konkretnym modelu samochodu, by móc później cieszyć się bezpieczną jazdą z naszym najdroższym maluszkiem!

Comments

Log in or register to post comments