Kategoria

Ząbkowanie u niemowlaka - ile trwa i jak przebiega?

Szukasz wózka?
Znajdziesz go w naszym sklepie.
   21 / 04 / 2020

Apatyczność, ślinotok, gorączka, odmowa jedzenia, branie wszystkiego co w zasięgu wzroku do buzi, bezsenność i płacz. Mówi Ci to coś? Tak jest! Twoje dziecko najprawdopodobniej weszło w kolejny etap swojego życia - ząbkowania. 

Jak wyglądają dziąsła przy ząbkowaniu

U większości dzieci, objawy ząbkowania wyglądają identycznie. Swędzące dziąsła wywołują u malucha rozdrażnienie, obfite ślinienie, oraz wkładanie do buźki całej rączki. Warto wówczas czystym palcem delikatnie przejechać po dziąśle, wyszukując opuchlizny lub już przebitego na świat małego ząbka. Stan zaczerwienionych i opuchniętych dziąseł nie świadczy o tym, że pierwsze zęby pojawią się już następnego dnia. Może to potrwać kilkanaście dnia a nawet miesiące. Prawdopodobnie przez ten cały okres maluch będzie chodził zaśliniony i marudny.

Duży wpływ na to, kiedy pojawi się pierwszy ząbek - mają geny rodziców. Jeśli mama lub tata zaczęli dość szybko ząbkować, to i nasza pociecha prawdopodobnie szybko to zrobi. I odwrotnie - jeśli nastąpiło to późno, maluch może później ząbkować.

Gdy malec skończy rok, i jeszcze nie pojawił mu się w buźce żaden ząbek - mówimy o późnym ząbkowaniu. Wówczas warto się zastanowić nas wizytą u stomatologa dziecięcego. 

Niestety musimy Was rozczarować, ale wbrew nadziejom wszystkich rodziców, gdy bobas skończy rok, nie wyrosną mu wszystkie ząbki. Dwadzieścia pięknych śnieżnobiałych mleczaków prawdopodobnie pojawi się dopiero miedzy drugim a trzecim rokiem życia. Do pełnej puli stałych zębów - będzie mu brakować 12 sztuk.

Zazwyczaj pierwsze pojawiają się ząbki dolne (dolne jedynki) a dopiero później odpowiadające im zęby górne. Oczywiście nie możemy generalizować wszystkich dzieci, ale u większości z nich zęby pojawiają się w następującej kolejności:

  • 4.–6. miesiąc – dolne jedynki

  • 7. miesiąc – górne jedynki

  • 8.–12. miesiąc – dolne i górne dwójki

  • 12.–16. miesiąc – dolne pierwsze trzonowe i górne pierwsze trzonowe

  • 15.–24. miesiąc – dolne i górne kły

  • 21.–31. miesiąc – dolne i górne drugie trzonowe

Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu 

Ze złych informacji - ząbkowanie trzeba po prostu przetrwać. Z dobrych - mamy dla Was kilka porad, od doświadczonych rodziców. Jeśli wszystko w zasięgu wzroku malucha, począwszy od paluszków własnej dłoni, ląduje w jego buzi, warto podawać mu gryzaki z wypustkami. Przed podaniem warto je włożyć do lodówki i schłodzić. Takie „zimne okłady” pomogą maluchowi chociaż przez chwilę zapomnieć o bólu. Obślinionego bobasa warto często myć na buzi a następnie osuszać i kremować. Dodatkowo dużo częściej trzeba podawać dziecku wodę mineralną, ponieważ w tym czasie jego organizm bardzo się odwadnia. Gdy maluch jest apatyczny, staraj się go karmić łyżeczką. Ból powodujący problemy ze snem można wyeliminować podając mu paracetamol dla dzieci. Pojawiającej się temperatury, nie można lekceważyć i trzeba ją obserwować. Natomiast zazwyczaj znika ona sama, wraz z pojawiającym się na świecie małym białym ząbkiem.

Comments

Log in or register to post comments