background

Wózki dziecięce z lat 90, a nowoczesne

Wózki dziecięce z lat 90 w niczym nie przypominają dzisiejszych najpopularniejszych wózków. Obecne małe, zwrotne i zgrabne dziecięce pojazdy dostosowane są do miejskich przestrzeni i wymagań rodziców, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w życiu miejskim. Dzisiejsze spacery to nie tylko chodzenie po lesie czy parku, ale również wspólne wyjścia do restauracji czy sklepu na większe zakupy – producenci musieli więc stanąć na wysokości zadania i zacząć produkcję takich wózków, które bez problemu zmieszczą się zarówno do knajpy, jak i do mniejszego sklepu.

Wózek Classica

Wózki dziecięce z lat 90.

Wózki, które można było spotkać w latach 90., miały być przede wszystkim solidne. Lata 90. w Polsce nie sprzyjały jednak produkcji nowych rzeczy, tak jak ma to miejsce dzisiaj, dlatego często na ulicy można było zaobserwować wózki, które liczyły sobie nawet kilkanaście lat. W tamtych czasach dominowały kwadratowe gondole, duże pompowane koła i metalowe stelaże. W latach 90. do produkcji wózków używano także specyficznego materiału typu skaja, najczęściej w czerwonym kolorze. Również spacerówki były mniej zabudowane, niż te dzisiejsze – niektóre w ogóle nie posiadały budki, którą można rozkładać w trakcie upałów i ostrego słońca.

Mimo że tego typu wózki wydają się masywne i niepraktyczne, to moda na nie powoli wraca. Objawia się to głównie stelażem i koszem (są trwalsze, a jednocześnie bardziej pakowne), jednak można zaobserwować powrót do prostych kształtów gondoli i spacerówek. Także moda na większe, pompowane koła powoli wraca, zwłaszcza wśród osób, które mieszkają na wsi.

Współczesne wózki dziecięce

Wózek

Współczesne wózki dziecięce to odpowiedź producentów na potrzeby wielu rodziców, którzy mieszkają w dużych miastach. Małe i proste gondole, a także malutkie kółka, które – w przeciwieństwie do wózków z lat 90. – są zwrotne i umożliwiają skręt w miejscu to ogromne zalety. Mniejsze rozmiary wózków umożliwiają zabranie ich nawet do sklepów typu Żabka czy Biedronka, w których jest bardzo ograniczona przestrzeń pomiędzy półkami. Manewrowanie nimi jest również dużo prostsze ze względu na plastikowe, obracane koła.

Wózki miejskie, jak sama nazwa wskazuje, doskonale nadają się do jazdy po mieście czy po parku, jednak rodzice mogą mieć problem, gdy postanowią pojechać na spacer do lasu. Również wysokie krawężniki mogą być przeszkodą, którą trzeba obejść (lub podnieść wózek). Dlatego zawsze należy dopasować wózek do swoich aktywności i oczekiwań.