background

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi, każde dziecko, którego wzrost nie przekracza 150 cm, podróżując autem, powinno siedzieć bezpiecznie w foteliku dla niego przeznaczonym. Dzięki temu nie musimy się martwić o jego bezpieczeństwo i możemy się skupić na jeździe, aby przebiegała w miłej atmosferze. Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy?

 

Fotelik samochodowy Cybex ATON 5

Przede wszystkim wiek i waga

Wiek i waga to podstawowe kryterium, według którego dobiera się fotelik. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze kategorie wiekowe, charakteryzujące foteliki dla dzieci:

 

Podstawowe atesty

Dobry fotelik, to taki, który spełnia wszelkie atesty, które potwierdzają jego właściwości ochronne podczas wypadku. Pierwszy, hologram ECE (ECE R44-03, ECE R44-04) to europejski certyfikat bezpieczeństwa, który poświadcza zgodność z wymaganiami technicznymi nałożonymi przez Unię Europejską. Drugą ważną cechą jest wynik w tzw. crashtestach, który określa bezpieczeństwo danego modelu fotelika samochodowego dla dzieci. Jeśli dany model fotelika otrzymał 5 gwiazdek (na 5 możliwych), oznacza to, że przeszedł pozytywnie testy. Informacji o wynikach testów można znaleźć na stronie fotelik.info w zakładce testy fotelików.

 

Fotelik samochodowy Cybex SOLUTION M FIX

Model fotelika dobrany do modelu auta

Nie każdy model fotelika pasuje do każdego modelu samochodu. Nieprawidłowo zamontowany fotelik nie zapewni w pełni bezpieczeństwa Twojemu maluszkowi. Przed dokonaniem zakupu najlepiej spróbować, czy wybrany model fotelika będzie można stabilnie przymocować do siedzenia w samochodzie. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że wybrany fotelik zapewni ochronę przewożonemu dziecku.

 

System Isofix - najbezpieczniejszy system montowania fotelika

Nowatorski system Isofix służy do mocowania fotelika samochodowego w aucie na siedzeniu bez użycia pasów bezpieczeństwa. Gwarantuje stabilność mocowania fotelika i zwiększa bezpieczeństwo dziecka. Specjalne sztywne uchwyty montowane są na stałe między oparciem a siedziskiem, dzięki czemu fotelik może zostać zamocowany poprzez zatrzaśnięcie uchwytów. System Isofix współpracując jedynie ze sprawdzonymi fotelikami, które są wysokiej jakości i uzyskują wysokie wyniki w testach zderzeniowych, może zwiększyć bezpieczeństwo przewożonego dziecka.

 

Fotelik samochodowy Cybex PALLAS M FIX

Fotelik przodem czy tyłem?

Zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych powszechnie dostępne są foteliki RWF (ang. Rear Way Facing), które występują w każdej z trzech kategorii wiekowych. Ich specjalna budowa, w porównaniu z fotelikami montowanymi klasycznie, absorbuje siłę uderzenia i gwarantuje zwiększone bezpieczeństwo w razie wypadku.

 

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Wybranie odpowiedniego fotelika samochodowego polega na znalezieniu takiego modelu, który:

  • będzie dobrany pod względem wagi i wieku dziecka,
  • będzie dopasowany do modelu samochodu,
  • będzie spełniał europejskie standardy.

Przeglądając ofertę sklepów z fotelikami, można również sprawdzić, czy wybrany model jest nie tylko wykonany z wysokiej jakości materiałów zapewniających solidną konstrukcję, ale także czy posiada dodatkowe zabezpieczenia, które zagwarantują dziecku oparcie podczas gwałtownego hamowania lub ewentualnego wypadku.