background

Jak przewozić niemowlę w samochodzie?

Wspólne podróże, odwiedziny u dziadków, czy wyjazd na zakupy - jazda samochodem z niemowlęciem może być fantastycznym przeżyciem zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Warto wiedzieć, jak mądrze przewozić dziecko w aucie, by jednocześnie zapewnić mu pełne bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Podstawą bezpiecznej jazdy jest wybór właściwego fotelika dziecięcego.

Cybex ATON Q I SIZE

Odpowiedni fotelik - czyli jaki?

Jazda z niemowlęciem bez zamontowanego fotelika jest bezwzględnie niedopuszczalna. Aby w przypadku nagłego hamowania, dziecko leżało stabilnie i nic mu się nie stało oraz by nie nie dopuścić do uszkodzenia zdrowia Waszej pociechy, należy wybrać fotelik, który:

  • spełnia europejskie standardy,
  • osiąga wysokie noty w testach,
  • posiada wymagane certyfikaty.

Fotelik samochodowy musi być również dopasowany do wzrostu i wagi dziecka. Dla noworodków i niemowląt dedykowana jest kategoria wagowa fotelików z grupy 0+ (0-13 kg). Dodatkowo, należy sprawdzić, jak maluch leży i czy jego główka jest właściwie chroniona - nie może wystawać ponad oparcie.

Cybex ATON 5

System ISOFIX - bezpieczny system montowania

Fotelik dziecięcy musi być dopasowany nie tylko do wagi maluszka, ale również do modelu samochodu. Przed dokonaniem jego kupna warto sprawdzić, czy bez problemu można montaż za pomocą pasów bezpieczeństwa przebiega łatwo i szybko. Jeśli Wasz samochód jest wyposażony w system ISOFIX, wybierzcie specjalny fotelik, który będzie do niego pasował. Dzięki temu nie będziecie musieli martwić się o montaż fotelika - wystarczy zatrzasnąć go w specjalnych uchwytach do tego przystosowanych.

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Odpowiedź jest prosta: tyłem do kierunku jazdy. Jest to jedyny bezpieczny sposób przewożenia niemowląt, który chroni kręgosłup oraz głowę przed urazami. Foteliki dla dzieci w przedziale wagowym 0-13 kg nie nadają się do przewożenia dzieci przodem do kierunku jazdy.

Cybex ATON

Sprawdź pasy bezpieczeństwa

Oprócz kierunku montowania należy również sprawdzić pasy bezpieczeństwa. Im ciaśniej przylegają do fotelika, tym lepiej, ponieważ daje to większą gwarancję bezpieczeństwa. Nie możemy zapomnieć także o sprawdzeniu zapięcia wewnętrznych pasów, które bezpośrednio przylegają do ciała dziecka i chronią przed ruszaniem się w foteliku.

Na środku tylnej kanapy czy za kierowcą?

Najbezpieczniejszym miejscem do przewożenia dziecka w foteliku jest środek tylnej kanapy w samochodzie, czyli miejscu najbardziej oddalonym od szyb i drzwi. Fotelik zabezpieczony poprzez 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX, powinien ochraniać malucha przed bezpośrednim uderzeniem w sytuacji, gdy inny kierowca wjedzie w bok auta. Drugim miejscem w kolejności, w którym możemy montować fotelik, jest siedzenie za pasażerem. Przekonanie wynikające z intuicji, że miejsce za kierowcą jest najbezpieczniejsze jest mitem, niepopartym wynikami w testach. 

Według specjalistów najniebezpieczniejszym miejscem w samochodzie jest przednie siedzenie. Przewożenie dziecka z przodu w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy jest dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy zostanie wyłączona poduszka powietrzna.

Cybex ATON M

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wystarczy, że wyposażymy nasze auto w dobrze dobrany fotelik samochodowy oraz będziemy pamiętać o powyższych wskazówkach i możemy cieszyć się wspólną, bezpieczną jazdą samochodem. Pediatrzy zalecają, by podróż dziecka w foteliku nie trwała dłużej niż 2 godziny. Pozycja przyjmowana w tym czasie przez maluszka nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi jego kości oraz mięśni.