background

Przewożenie dzieci w samochodzie zgodnie z przepisami

Podróżując samochodem z dzieckiem, bardzo ważne jest, aby zadbać o jego bezpieczeństwo. Polskie prawo ruchu drogowego nakazuje przewóz dzieci, które nie przekraczają 150 cm wzrostu w specjalnych fotelikach ochronnych. Według statystyk do wielu wypadków drogowych dochodzi w pobliżu miejsca zamieszkania. Odpowiednio zamontowany fotelik może ochronić dziecko przed konsekwencjami wypadku nie tylko na długich trasach, ale również w jeździe miejskiej. Jakiego ryzyka unikamy, korzystając z fotelików?

2126 kolor Sardinia

Czy warto się spieszyć, aby wozić dziecko jak dorosłego?

Pasy bezpieczeństwa w samochodzie zostały zaprojektowane w celu ochrony osób o wzroście powyżej 150 cm. Warto jednak zwrócić uwagę na różnice w budowie anatomicznej dziecka i osoby dorosłej, których nie uwzględniono w projektach pasów. Dziecko nie tylko ma inną masę oraz wielkość głowy, ale również różni się od dorosłego budową kości. Dopiero w okresie dojrzewania jego szkielet ulega całkowitemu skostnieniu. Do tego czasu dziecko jest dużo bardziej podatne na obrażenia.

Czy podkładka może z powodzeniem zastąpić fotelik samochodowy?

Według opinii ekspertów, podkładki nie spełniają wystarczająco wymogów bezpieczeństwa. Nie posiadają ochrony bocznej ani zagłówka zabezpieczającego głowę dziecka, które są bardzo istotne w przypadku zderzenia bocznego. Kolejną wadą jest brak możliwości poprawnego prowadzenia pasa bezpieczeństwa. Tylko fotelik ochronny posiada specjalne wyprofilowania, które umożliwiają regulowanie pasów. W projektach podkładek nie uwzględniono również dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Poprawny montaż podkładki w samochodzie nie należy do prostych zadań. Dziecko bardzo łatwo ześlizguje się z niej, a w razie wystąpienia wypadku drogowego, nieprawidłowe ułożenie pasa biodrowego względem ciała, może skutkować uszkodzeniem narządów wewnętrznych.

EMMALJUNGA SUPER VIKING rok po roku czarny 2

Odpowiedni fotelik ochronny dla dziecka

Przy wyborze odpowiedniego fotelika ochronnego dla dziecka kluczowymi kryteriami są wzrost oraz waga. Większość fotelików jest uniwersalna i dzieli się według najpopularniejszych przedziałów wagowych. Niemowlęta mogą być przewożone samochodem tylko foteliku przypominający nosidełko, które ze względów bezpieczeństwa, montowany jest tyłem do kierunku jazdy. Zanim dokonamy wyboru, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który dobierze właściwy fotelik dostosowany do dziecka oraz samochodu. Ekspert może również udzielić wskazówek dotyczących montażu, zapinania pasów bezpieczeństwa oraz poprawienia komfortu dziecka w czasie jazdy. Zakup fotelika najlepiej poprzedzić pytaniem o wyniki crash testu. Przed rozpoczęciem użytkowania fotelika należy zapoznać się z instrukcją oraz samodzielnie spróbować go kilka razy wpiąć do samochodu.